THE CHEAPSKATES CLUB
  • Home
  • Join the Club!
    • Twenty Reasons to Join the Cheapskates Club
    • Gift Memberships
  • About Us
    • Cath's Story
    • Ask Cath
    • Glossary of Cheapskating Terms
  • Forum
    • Current Forum Discussions
    • How to Use the Member Forum
  • Inspiration
    • Getting Started
    • Handmade Christmas Central >
      • Handmade Christmas 2025 is about to start
    • 31 Days of MOO Index
    • Articles
    • Back to Basics >
      • Back to Basics
      • Back to Basics Index
    • Housekeeping Routines
    • Budget Renovations
    • Saving Stories
  • SAVING REVOLUTION
    • 2025 Saving Revolution Index
    • Saving Revolution Resources
  • Recipes
    • Recipe File Index
    • Meal Plans
    • Add a Recipe
    • $300 a Month Food Challenge >
      • $300 a Month Food Challenge
      • The $300 a Month Food Challenge Forum
  • Newsletters
    • Newsletters 2025
  • Saving Money
    • Bill Paying System
    • Cheapskates Tip Store
    • Tip Sheets
    • Top Tip Competition
  • Contact
    • Changing Details
    • Help Files

How Much Are You Saving Per Hour?

Picture
​If you are just starting out living the Cheapskates way you may be feeling a little overwhelmed by all the hints, tips and ideas to save you money, time and energy. Pick one or two and work on them until you are doing them without even realizing. Don't forget to factor in the time spent versus the money saved. Sometimes it is easy to get so caught up in trying to save every cent possible that you lose sight of the goal and end up spending hours to save just a few cents.

I aim to save at least $25 an hour by implementing an idea, or it's not worth my time, which could be used elsewhere to save. For instance I make Cheapskates washing powder. A 3 month supply costs around $4 and takes less than 5 minutes to make. To buy a three month supply of washing powder costs around $36 - a saving of $31 for 5 minutes of my time. On the other hand I don't make wraps. Although they only cost $1.20 to make 8, they take about 30 minutes of my time. I can buy a packet of 8 wraps for $2.50.  There are other things I can do with my time that will save me more than $2.60 an hour. Of course, if you love breadmaking and have the time then saving isn't the reason you do it.

But if you are spending your time to save money, make sure the saving is worth your time. 

Platinum members can login for full access to the Tip Store

​​Not a Platinum Cheapskates Club Member?

Please upgrade to a Platinum Cheapskates Club membership to be able to access our Member's Centre.

Click here to upgrade your Cheapskates Club membership today

About Cheapskates

Getting Started

Tools & Guides

Follow Us

Cath's Story
You Really Can Live on One Income
Join the Club!
Site Information
Contact
Begin here
Newsletter Archive
Journal Archive
$300 a Month Food Challenge
Forum
Cheapskates Tip Store
Cheapskates Recipe File
Tip Sheets
Facebook
YouTube

Copyright ©2001 - 2025 The Cheapskates Club, All Rights Reserved
  • Home
  • Join the Club!
    • Twenty Reasons to Join the Cheapskates Club
    • Gift Memberships
  • About Us
    • Cath's Story
    • Ask Cath
    • Glossary of Cheapskating Terms
  • Forum
    • Current Forum Discussions
    • How to Use the Member Forum
  • Inspiration
    • Getting Started
    • Handmade Christmas Central >
      • Handmade Christmas 2025 is about to start
    • 31 Days of MOO Index
    • Articles
    • Back to Basics >
      • Back to Basics
      • Back to Basics Index
    • Housekeeping Routines
    • Budget Renovations
    • Saving Stories
  • SAVING REVOLUTION
    • 2025 Saving Revolution Index
    • Saving Revolution Resources
  • Recipes
    • Recipe File Index
    • Meal Plans
    • Add a Recipe
    • $300 a Month Food Challenge >
      • $300 a Month Food Challenge
      • The $300 a Month Food Challenge Forum
  • Newsletters
    • Newsletters 2025
  • Saving Money
    • Bill Paying System
    • Cheapskates Tip Store
    • Tip Sheets
    • Top Tip Competition
  • Contact
    • Changing Details
    • Help Files