THE CHEAPSKATES CLUB
  • Home
  • Join the Club!
    • Twenty Reasons to Join the Cheapskates Club
  • About Us
    • Cath's Story
    • Ask Cath
    • Glossary of Cheapskating Terms
  • Forum
    • Current Forum Discussions
    • How to Use the Member Forum
  • Inspiration
    • Getting Started
    • 31 Days of MOO Index
    • Articles
    • Housekeeping Routines
    • Budget Renovations
    • Saving Stories
    • Learning Centre
  • Recipes
    • Recipe File Index
    • Meal Plans
    • Add a Recipe
    • $300 a Month Food Challenge >
      • $300 a Month Food Challenge
      • The $300 a Month Food Challenge Forum
  • Newsletters
    • Newsletters 2023
    • Newsletters 2022
    • Newsletters 2021
    • Newsletters 2020
    • Newsletters 2019
    • Newsletters 2018
    • Newsletters 2017
  • Saving Money
    • Latest Tips 2023
    • Latest Tips 2022
    • Cheapskates Tip Store
    • Tip Sheets
    • Top Tip Competition
  • Contact
    • Changing Details
    • Help Files

Lunchbox 101

​The 2007 school year has started and already Hannah and the boys have brought home tuckshop and canteen menus.

Thankfully tuckshop at Hannah's school is only once a week, on a Monday. We allow our children to have tuckshop/canteen once a term. If they want more, they have to pay for it out of their pocket money. Even with a healthy, or healthier, menu the food on offer is over priced, costing an average of $5 per lunch per child.

I can make and put together much tastier, healthier lunches for my family for a lot less than $5.

Let's compare a normal Hannah Armstrong lunch order and a regular Armstrong family lunchbox and you'll see exactly how much money you can save.
Lunch Order
Value
​ Lunchbox 
Value
​Total saving: $4.17

Hannah's favourite cheese and veggie roll is $1.65. It's about the size of a regular sausage roll. I can make a dozen cheese and veggie rolls for $6.12 or just 51 cents each.

I buy large tins of fruit and decant portions into re-sealable plastic containers.

Desserts at the tuckshop are expensive too. A warm jam donut costs 90 cents. I can make two lunchbox cookies cost 8 cents. Lunchbox cookies are so quick and cheap to make. We always have a batch on the go.

Popping corn is cheap to buy and a packet makes a ton of popcorn. A cup of freshly popped popcorn costs less than 5 cents. Sealed in a plastic container it stays fresh and is a healthier alternative to the potato chips.

Orange juice in a poppa box costs $1 at the tuckshop. I can buy a pack of 6 from the supermarket for $3.20 or just 53 cents each or I can decant orange juice from a larger bottle into a re-useable drink bottle for just 25 cents per 250ml serve. Or I can be a mean mummy and give her water for the hefty price of free.

For a once off lunch, $5.40 doesn't seem so bad. For lunch every day of the school year it would cost $1080 a year  for most Australians that's 2 weeks wages gone just on school lunches.

Making lunches interesting and attractive isn't hard or even time consuming. In fact the easiest way to make sure lunches from home are eaten is to let the kids pack their own each morning. If you provide the fixings, they will happily prepare their own lunchtime feast. Even children as young as 4 can put a lunch together if the makings are available to them.

Remember, lunchboxes don't have to be boring to be cheap. Some creativity and a little adapting and your children can have treats and 'special' foods in their lunchboxes too.

Here is my 'homemade v. shop bought' treat comparison. You can save a fortune simply by putting treats and snackfoods together yourself.

About Cheapskates

Getting Started

Tools & Guides

Follow Us

Cath's Story
You Really Can Live on One Income
Join the Club!
Site Information
Contact
Begin here
Newsletter Archive
Journal Archive
$300 a Month Food Challenge
Forum
Cheapskates Tip Store
Cheapskates Recipe File
Tip Sheets
Facebook
YouTube

Copyright ©2001 - 2023 The Cheapskates Club, All Rights Reserved
  • Home
  • Join the Club!
    • Twenty Reasons to Join the Cheapskates Club
  • About Us
    • Cath's Story
    • Ask Cath
    • Glossary of Cheapskating Terms
  • Forum
    • Current Forum Discussions
    • How to Use the Member Forum
  • Inspiration
    • Getting Started
    • 31 Days of MOO Index
    • Articles
    • Housekeeping Routines
    • Budget Renovations
    • Saving Stories
    • Learning Centre
  • Recipes
    • Recipe File Index
    • Meal Plans
    • Add a Recipe
    • $300 a Month Food Challenge >
      • $300 a Month Food Challenge
      • The $300 a Month Food Challenge Forum
  • Newsletters
    • Newsletters 2023
    • Newsletters 2022
    • Newsletters 2021
    • Newsletters 2020
    • Newsletters 2019
    • Newsletters 2018
    • Newsletters 2017
  • Saving Money
    • Latest Tips 2023
    • Latest Tips 2022
    • Cheapskates Tip Store
    • Tip Sheets
    • Top Tip Competition
  • Contact
    • Changing Details
    • Help Files